Pielęgniarka wśród żołnierzy

Pielęgniarki z cywila mają szansę zdobyć stopień kaprala. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych organizuje kurs dla piętnastu. Po ukończeniu szkolenia trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych.

- Nabór na etaty pielęgniarskie w armii oznacza, że pielęgniarki z cywila będą mogły wziąć udział w szkoleniu na stopień oficera lub podoficera. Najbliższy kurs odbędzie się w przyszłym roku – informuje „Polska Zbrojna” i cytuje komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej: – Z analizy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że priorytetem jest uzupełnienie piętnastu stanowisk podoficerów młodszych w korpusie osobowym medycznym w grupie osobowej pielęgniarstwa.

Kandydaci na żołnierzy zawodowych muszą spełniać określone wymogi formalne, to jest mieć nie mniej niż 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie.

– W przypadku kursu dla przyszłych pielęgniarek wojskowych niezbędny jest też dyplom pielęgniarki oraz prawo wykonywania zawodu – mówi chorąży Andrzej Kędzierski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, w rozmowie z „Polską Zbrojną”. To właśnie w Poznaniu w przyszłym roku ruszy kurs dla kandydatów na kaprali.

Na wnioski od ochotników, adresowane do dyrektora departamentu kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, wojskowe komendy uzupełnień czekają do 31 grudnia tego roku. O przyjęciu na szkolenie w poznańskiej szkole będą decydować wyniki rekrutacji. Kandydatów czeka egzamin sprawnościowy, test z angielskiego i wiedzy ogólnej, a także analiza świadectw i rozmowa kwalifikacyjna.

- Szkolenie potrwa dziewięć miesięcy. Choć program kursu nie jest jeszcze w pełni gotowy, najpewniej poza typowymi zajęciami obowiązującymi na kursie podoficerskim pielęgniarki będą uczyć się także medycyny taktycznej. Po ukończeniu szkolenia w stopniu kaprala trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych – informuje „Polska Zbrojna”.

Źródło: https://www.termedia.pl