Blisko 200 pielęgniarek na zwolnieniach lekarskich. Trwa protest głodowy w Przemyślu

Blisko 200 pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu (podkarpackie) w poniedziałek przebywa na zwolnieniach lekarskich. Od początku września trwa tam też rotacyjny protest głodowy. Szpital wstrzymał przyjęcia planowe.

Protestujące odwiedziło 16 parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek w przemyskim szpitalu byli m.in. Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu woj. podkarpackiego Stanisław Kruczek powiedział, że do wcześniejszych propozycji podwyżki płac zasadniczych pielęgniarek o 850 zł w ciągu trzech lat zarząd zaoferował dodatkowe 200 zł w przyszłym roku. – Kwota ta byłaby uzależniona od sytuacji finansowej szpitala – dodał Kruczek.

Zwrócił uwagę, że proponowane przez zarząd województwa podwyżki w 2020 r. dawałyby wynagrodzenie zasadnicze 4695 zł brutto, a z dodatkami ponad 7 tys. zł.

Z kolei protestujące żądają 1,2 tys. zł podwyżki od 1 sierpnia tego roku. – Spełnienie tego żądania doprowadzi szpital do bankructwa w przyszłym roku – mówił Kruczek.

Propozycje płacowe zarządu woj. podkarpackiego przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej w szpitalu marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Pełny artykuł na stronie: http://www.polsatnews.pl/