Albo dyrektor zatrudni więcej pielęgniarek, albo zmniejszy liczbę łóżek

To wybór, przed którym na początku 2019 roku staną zarządzający szpitalami. Związany jest z nowymi normami zatrudnienia, zgodnie z którymi liczba pracowników ma być zależna od liczby łóżek na oddziale. Wprowadzenie wskaźników to dla dyrektorów szpitali kłopot. Przykład? Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, wyliczył, że musi zatrudnić 50 nowych pielęgniarek i będzie to kosztować 2,5 mln zł rocznie.

Wskaźniki zatrudnienia dla oddziałów o profilu zachowawczym będą wynosić 0,6 pielęgniarki na łóżko, a dla zabiegowych 0,7. – Zgodnie z pierwotnym projektem miało być zachowane vacatio legis, by szefowie placówek zdążyli się do tych zmian przygotować. Jednak na początku lipca minister zdrowia zawarł porozumienie z samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek, na mocy którego normy wchodzą w życie od początku 2019 r. Co więcej, od lipca 2019 r. na oddziałach dziecięcych wskaźniki będą jeszcze wyższe – 0,8 pielęgniarki na łóżko na oddziałach pediatrycznych zachowawczych i 0,9 na oddziałach pediatrycznych zabiegowych – poinformowała „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dla zarządzających szpitalami to kłopot. I to nie tylko finansowy. Ale są dwa wyjścia.

Więcej pracowników
„Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśniła, że w najtrudniejszej sytuacji są szpitale miejskie i powiatowe. Placówki specjalistyczne mają więcej personelu, już teraz spełniają normy albo są tego bliskie. Józef Kurek, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, w rozmowie z „DGP”, przyznał, że będzie potrzebować 50 nowych pielęgniarek i będzie to kosztować 2,5 mln zł rocznie. W szpitalu powiatowym w Lublińcu, by wypełnić normy, dyrekcja musiałaby zatrudnić dodatkowo 40 pielęgniarek, czyli jedną trzecią obecnego składu. Koszt podobny jak w Jaworznie.

Problemy mają też szpitale w większych miastach. W warszawskim Szpitalu Wolskim pielęgniarek brakuje, szczególnie w oddziałach zabiegowych oraz internistycznych. Placówka będzie musiała zwiększyć obsadę pielęgniarską o 12 etatów, miesięczne koszty to ok. 60 tys. zł, do tego dodatki za wysługę lat i koszty dyżurów.

Pełny artykuł dostępny na stronie: https://www.termedia.pl